Drahé novostavby, vyšší úrokové sazby a klesající kupní síla – zdá se, že podmínky pro koupi nemovitostí nemohou být horší. Přesto je situace jiná. Realitní trh v Česku se letos probudil k životu, a to i přes nepříznivé ekonomické podmínky. Co za tím stojí a co nám to říká o dostupnosti bydlení v naší zemi?
Bydlení jako základní potřeba
Bydlení je jednou z těch věcí, bez kterých se neobejdeme. Ať už ceny stoupají nebo úroky letí vzhůru, někde bydlet musíme. Bohužel Česko dlouhodobě patří mezi země s nejhorší dostupností vlastnického bydlení v Evropě. A v Praze, kde se odehrává téměř 40 % všech realitních transakcí, jsou ceny nemovitostí už na úrovni západoevropských metropolí – ovšem bez srovnatelných příjmů. Podle aktuálních dat dochází k růstu počtu prodejů nemovitostí, a to jak u novostaveb, tak u starších bytů. Zároveň roste i objem čerpaných hypoték, přestože úrokové sazby zůstávají na úrovni kolem 5 %. Proč tedy lidé znovu investují do bydlení?
Odložená poptávka a pokles cen
Jedním z hlavních důvodů je odložená poptávka. V posledních dvou letech mnoho lidí čekalo. Vysoké úroky hypoték a nejistota způsobená inflací a ekonomickou stagnací odradily kupující. Letos však část lidí dospěla k rozhodnutí: „Teď, nebo nikdy.“ A právě tato odložená poptávka v kombinaci s mírným poklesem cen rozpohybovala trh. Možná to zní paradoxně, ale drahé hypotéky nemusí být překážkou. Stále více kupujících si uvědomuje, že levnější byt s vyšším úrokem je lepší volba než čekat, až ceny opět porostou. Navíc úrokovou sazbu je možné časem refinancovat, zatímco cenu nemovitosti už nesnížíte.
Praha – centrum (nedostupného) bydlení
Praha zůstává hlavním tahounem trhu. Ceny bytů tu dosahují astronomických částek a situaci zhoršuje nedostatek nových bytů. V loňském roce bylo v hlavním městě dokončeno jen 6 410 novostaveb, přestože poptávka by mohla být čtyřnásobná.
Co z toho vyplývá? Poptávka žene ceny vzhůru, a tak se čím dál více lidí obrací na dostupnější lokality v okolí Prahy. Ve Středočeském kraji je výstavba nových bytů na vzestupu – ceny jsou zde nižší a zájem je enormní. Podobný trend vidíme i v zahraničí. Bydlení v metropoli je stále nákladnější, takže lidé volí přesun na předměstí, odkud dojíždějí do práce nebo školy.
Bude bydlení v nájmu běžnější?
Česká republika má stále jednu z nejvyšších preferencí vlastnického bydlení v Evropě. Ale změna je na obzoru. Stoupající ceny nemovitostí a drahé hypotéky přivedly mnoho lidí k nájemnímu bydlení. Například v Praze se ceny nájmů přiblížily na úroveň 500 Kč za metr čtvereční měsíčně. I tak se o jeden byt často hlásí desítky zájemců. V zemích jako Německo nebo Rakousko je bydlení v nájmu běžnou praxí – a tento trend může dorazit i k nám.
Nemovitosti jako jistota
Navzdory všemu Češi nemovitostem stále věří. Jsou vnímány jako stabilní investice. Zatímco hodnota peněz může kolísat, nemovitosti si svou hodnotu drží. Jen za posledních 10 let se ceny nemovitostí zdvojnásobily. Oproti tomu mzdy stouply jen o 40 %. Tento rozdíl nutí lidi hledat způsoby, jak si vlastní bydlení zajistit – ať už za hotové, nebo na úvěr. Nemovitosti jsou často považovány za záchranu před inflací.
Co můžeme zlepšit?
Aby se dostupnost bydlení zlepšila, bude potřeba:
Bez těchto kroků zůstane bydlení pro mnoho Čechů nedosažitelným snem. Inspirovat se můžeme například Polskem, které uvolnilo stavební regulace a nyní se ve Varšavě staví více bytů za nižší ceny než v Praze.
Realitní trh v Česku čelí mnoha výzvám, od drahých hypoték až po nedostatek bytů. Přesto se ukazuje, že zájem o bydlení neklesá. Češi věří v cihlu jako stabilní investici a jsou ochotni přizpůsobit se i obtížným podmínkám. Pokud však chceme zlepšit dostupnost bydlení pro všechny, musí přijít systémové změny.
© RE/MAX je mezinárodní síť finančně a právně nezávislých kanceláří, které nabízejí širokou škálu realitních a relokačních služeb.
Obchodní značka RE/MAX Česká republika a tyto webové stránky jsou provozovány společností
Kreuziger&Sobotik, s.r.o., IČ 27177149, se sídlem Sezemická 2757/2, Praha 9, PSČ 193 00, zapsanou v obchodním rejstříku vedeným Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 102169.