Translate with 
MENU ZAVŘÍT

Technické inspekce nemovitostí

Co si má laik zjednodušeně představit pod technickou inspekcí nemovitosti?

Zjištění v jakém technickém stavu nemovitost je? Tj. zda nemá nějaké vady a problémy, které by ovlivňovaly její funkci (např. potenciál zatékání do střechy či suterénu, riziko statických poruch, problémy s hlukem …)

Co všechno běžná inspekce zahrnuje? A co už je nadstandard?

Standardní inspekce popíše vady v 7 základních oblastech – Statika, Energetika, Izolace proti vodě, Zvuk a hluk, Technické zařízení budovy, Požární bezpečnost a zdraví, Povrch podlah a stěn. Při službě „full“ doplní popis vad i doporučením pro nápravu vad a orientačním oceněním nápravy.

Nadstandardními službami jsou např. rozšířené diagnostické metody. Například zjišťování netěsnosti obálky domu (stěn, střechy, oken a dveří), podrobný průzkum stavu dřevěných konstrukcí (rozbor případného napadení dřeva škůdci a houbami) apod.

Jak je inspekce náročná? Časově? Finančně? U bytu v novostavbě, u rodinného domu?

Časově cca půl dne

Finančně závisí na rozsahu inspekce a velikosti domu či bytu. Ceny se pohybují od cca 4-5tis u základních inspekcích u malých bytů. U konkrétní nemovitosti vám více informací podá makléř RE/MAX.

Jaký je mezi Čechy o tuto službu zájem?

Stoupá :-) … Nemopas provedl v roce 2012 stovky inspekcí. V roce 2011 jich byly pouze desítky. Dle informací od kolegů inspektorů i od jiných firem je situace u nich podobná.

Jak poznám kvalitního inspektora?

V tuto chvíli nejvíce podle vybavení (měřicí přístroje apod.) a podle toho, zda případně patří do některé ověřené firmy poskytující inspekce. V blízké době (cca od poloviny roku 2013) má smysl vyhledat inspektora na seznamu Asociace inspektorů nemovitostí, která bude kvalitu inspektorů hlídat a částečně garantovat.

K dalším službám, které jsou celkem úzce spojeny, s inspekcemi, je kontrola zdravotních rizik domu, o co jde? 

Jedná se kontrolu zdravotních rizik a škodlivých látek v nemovitosti jako jsou např.:

  • Plísně
  • Radon
  • Formaldehyd
  • Azbest
  • Radioaktivita
  • Oxid uhličitý
  • Požární bezpečnost

Jaké jsou ty vůbec nejčastější problémy, které se objevují u panelových bytů? A jak se tyto nejčastější problémy pak promítnou do konečné ceny bytu?

Odkázal bych Vás sem http://nemopas.cz/clanky/nejcastejsi-prohresky-pri-rekonstrukcich-panelaku

Zkoušejí na vás majitele zkoumané nemovitosti nějaké triky a „fígle“? Pokoušejí se nedostatky maskovat, ukrýt?

Na základě našich zkušeností to není příliš časté. Je ale třeba si hlavně uvědomit, že právě zjištění rizik na domě (třeba i skrytých) je to, v čem se projeví erudice zkušeného inspektora. Mokrý flek na zdi vidí každý, ale to, že na domě je potenciál vlhkých fleků, které se projeví např. až v zimě, vidí jen zkušený inspektor

Setkal jste se v něm s nemovitostí, u které jste nemohl doporučit její koupi?

Je to spíše otázka poměru technický stav/cena. My neříkáme, zda nemovitost koupit, či nekoupit. My říkáme, že když ji koupíte, tak Vás sanace vad a poruch bude stát takové peníze. Je pak na kupujícím, aby si zhodnotil všechny faktory ovlivňující jeho rozhodnutí.

Technická inspekce nemovitosti před jejím nákupem – ano nebo ne?

Makléři RE/MAX doporučují před nákupem jakékoliv nemovitosti, bytu, domu či komerčních prostor, ve spolupráci s odborníkem nebo odbornou firmou, provést zjištění skutečného technického stavu kupované reality a odhadu nákladů na její případnou úpravu nebo rekonstrukci.